A stressz koncepció megfogalmazása Selye János nevéhez fűződik. Fogalmilag a test nem specifikus válasza a testet ért igénybevételre (Selye János).
A stresszorok, azaz életünk folyamán velünk történt dolgok (események, gondolatok, érzések) azok, amelyek alkalmazkodást igényelnek.
A stressz a mindennapi életünk része, elkerülni nem tudjuk. De amíg a pozitív stressz (eustressz) energetizál, addig a negatív stressz (distressz) szomorúságot, bánatot, kimerültséget okoz. Nem tudunk így tisztán gondolkodni és kevésbé vagyunk hatékonyak is. A stresszhormonok gyengítik az immunrendszer működését, és megnyitják az utat a betegségek felé.
Tartós stresszterhelés összefüggésbe hozható az alábbi kóros állapotokkal:
- alvászavarok
- hormonális/endokrin problémák (pajzsmirigy, endometriózis, PCOS, inzulinrezisztencia, stb.)
- emésztési problémák
- fejfájás
- allergia
- félelem, szorongás
- depresszió
- immunrendszer gyengülése
- szív- és érrendszeri problémák.
Stresszes helyzetben
- szaporábban ver a szív
- több adrenalin termelődik
- megemelkedik a vérnyomás
- pupilla kitágul
- sűrűsödik a levegővétel
- az izmok megfeszülnek, stb.
Nincs gond, ha a stresszt kiváltó ok megszűnése után a fenti „tünetek” megszűnnek. Azonban manapság nincs módja az embernek levezetni a felhalmozott energiáját, így azok bennünk maradnak. A rendszeres, hosszan tartó stressz felborítja a szervezet egyensúlyát.
Selye János szerint a stressz az élettel járó elhasználódási folyamatok egysége. Az életünk során a stresszt nem tudjuk elkerülni, de az ártalmas hatását csökkenteni tudjuk. Számos hétköznapi betegség inkább a stresszhez való adaptáció hibája, mintsem a külső kórokozók (vírusok, baktériumok, stb.) hatására jön létre.
Minden hormonnak van egy optimális szintje a szervezetben, amely mellett megfeleleően működik a hormonrendszer. Stressz hatására nagyobb mennyiségben szabadul fel kortizol, a stresszhormon, amely borítja a többi hormont: pl. a TSH-t (pajzsmirigy stimuláló hormon), az inzulint és a többi hormont.
Ha túl sok kortizol termelődik stressz hatására, az agyalapi mirigy kevesebb TSH-t fog termelni, amely a TSH (a pajzsmirigystimuláló hormon) termelődését segíti elő. Ha kevés lesz a TSH, az a pajzsmirigy betegségét (alulműködés) okozza, ez pedig a T3 és T4 szintjének csökkenését idézi elő. Az illető ilyenkor nagyon sok tünetet észlelhet magán: fáradtság, súlygyarapodás, száraz bőr, izomgyengeség, rossz hidegtűrés. Komolyabb esetben Hashimoto vagy Graves kór is kialakulhat.
Ha úgy érzed, hogy a Te problémáidat is főleg a stresszes, hajszolt életvitel okozza, szeretettel várlak egyéni stresszoldó kezelésen.